En gøy måte å utfordre seg på utenom vanlig håndball
Beachhåndball har gitt Sigurd og Eirik nye utfordringer, verdifull læring og internasjonale erfaringer.
Sigurd og Eirik Bangstad er to brødre fra Sandnessjøen som dømmer sammen i både håndball og beachhåndball. Nylig var de med beachjentene på Nordic Beach Week i Angola som beachdommere.
Når startet dere å dømme beachhåndball, og hvilken kjennskap hadde dere til idretten?
Vi startet å dømme beachhåndball under NM i beach 2022. Det hele var egentlig litt tilfeldig ettersom vi bare kom over en mail fra regionen som ble delt med oss. Vi hadde omtrent null erfaring eller kjennskap til beachhåndball før dette, dette vekket en interesse for å teste ut hva det gikk ut på.
Hva motiverer dere til å drive med beachdømming?
Det som motiverer oss er blant annet det å se at vi tar nye steg på dømmingen, samtidig som vi også tar med oss erfaringer inn i vanlig håndball. Det er også motiverende å møte nye folk rundt beachhåndball, og det er en gøy måte å utfordre seg selv på utenom vanlig håndball. Beachhåndball er også en sport som i stor grad handler om fair play, og det motiverer oss til å bidra i den utviklingen og fellesskapet som er der.
Hva er den største forskjellen mellom håndball og beachhåndball? Og hva er den største likheten?
Den største forskjellen er nok graden av fysisk kontakt som tillates, samt også måten spillet er lagt opp til. En annen stor forskjell vi merker godt er graden av fellesskap og fair play som i mye større grad er implementert i beach. Som dommere føler vi oss mye mer som en naturlig del som er inkludert, enn ved for eksempel vanlig håndball. Det er et større fellesskap i beach. Den største likheten er nok tempoet og at det går raskt i begge typer håndball, sier Sigurd.
I Angola skulle landslaget trene, før de spilte turnering mot Sverige, Angola og Senegal. Dette er andre gang Sigurd og Eirik har vært med til Angola, hvor de ble fulgt opp av Tim-Nikolai Ganz-Fjellvang, Dommerutviklingsansvarlig i NHF.
- Sigurd og Eirik har gjennom 2025 vist at de ønsker å satse på beachdommergjerningen sammen, og har vist en veldig stor utvikling både i beach-NM, EBT i Trollhättan og Angola. De har ambisjoner om å være med på den neste uttaket til EHF-graden i beachhåndballen, noe vi også støtter, sier Tim-Nikolai Ganz Fjellvang.
Les mer om turen til Angola i disse sakene:
https://www.handball.no/nyheter/2026/04/bygger-fellesskap-gjennom-idrett/
https://www.handball.no/nyheter/2026/04/beachjentene-tok-ansvar--ryddet-strand-i-angola/
Dere har vært på tur til Angola med beachlandslaget for andre gang. Hva sitter dere igjen med etter disse turene?
Vi sitter igjen med flere sterke og varierte inntrykk etter to turer ned dit. Vi har fått sett flere kulturer på nært hold, samt også få dømt beach i fantastiske omgivelser. Det har vært to spennende reiser med kamper, treninger og fokus på samhold gjennom sporten. Det å reise sammen med beachlandslaget har også gjort at vi har blitt mer kjent med de som utøvere, og det har vært interessant å komme tett på utøverne og se hvordan de trener inn mot sine mesterskap i beach. Ellers har turene gitt oss tid til å dømme mer beach enn vi vanligvis gjør i løpet av en sesong, så det har vært god trening for oss også som vi tar med oss videre.
Nå skal dere delta på NM Beach i Lillestrøm helgen 12.-14. juni. Hvilke forventninger har dere til helgen?
Vi gleder oss til å se alle dommerkollegaer som vi har blitt kjent med før, samt forventning til at det blir en bra helg for beachhåndballen i Norge. Håper at vår lille erfaring med beachdømming kan gi inspirasjon til andre som kommer for første gang ned dit, slik vi gjorde for noen år tilbake.
Har beachdømming hatt noe effekt på håndballdømmingen, og på hvilken måte?
Det å dømme beach er veldig annerledes, men så er det fortsatt mye likt i.f.t. kommunikasjon, ledelse og samarbeid som kommer godt med til innendørs. Du blir satt under press på en annen måte, som er fint å ha med seg som erfaring til innendørs. Selv om det er stor forskjell i rammene for type håndball, så er det mye likt i.f.t. hvordan vi skal dømme, lede, samhandle og kommunisere med aktørene i kampen.
Er beachdømming noe dere ønsker å anbefale andre å prøve? Hvorfor?
Hvis du har lyst til å prøve deg i noe nytt som dommer, få nye impulser eller er nysgjerrig på hvordan dommergjerningen kan være: meld deg på beachkurs! Vi anbefaler å prøve det fordi du får muligheten til å ta del i en sport med stor grad fokus på fair play, du får utfordret deg selv, samt at det er gøy, sier Sigurd.
Ønsker du å bli beachdommer som Sigurd og Eirik?
I uke 18 arrangeres det digitalt beachdommerkurs i Region Nord. Det blir teori på teams tirsdag 28. april og 30. april kl. 18.00-21.00 begge dager. Praksis organiseres i samarbeid med den enkelte deltaker. Link til påmelding finner du her (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSet-NWrV-KVvKQIzAhdzjyFURH4k07YeTA13Ku3otBAXHgmHw/viewform?usp=header ).
Det kan være lurt å oppdatere seg på de nye retningslinjene for sesongen (https://www.handball.no/nyheter/2026/03/oppdaterte-beachretningslinjer/).
Har du noen spørsmål om beachhåndball? Ta kontakt med beachansvarlig Marthe Nesset (Marthe.Nesset@handball.no).