Svein kom fra sitt hjemsted Søgne til Bergen som politiaspirant i 1970. Siden ble han værende, først som kantspiller på Bergenspolitiets bedriftsidrettslag i hele 18 år, siden som formann i Lysekloster idrettslag i 1985. Det falt seg naturlig slik, da Lysefjorden ble hjemstedet sent på 70-tallet.
Etter hvert kom det barn og også disse ble innlemmet i håndballen tidlig på 90 tallet, samtidig som han ble valgt som formann i Håndballgruppen i Os håndball i perioden 1990 til 1993. Her bidro han til at klubben opprettholdt sin sterke posisjon i håndballen i Hordaland.
I 1993 ble Svein med å arrangere Håndball VM i Bergen. Den gang med ansvar for cateringen under mesterskapet. Senere skulle det blir mange mesterskap, landskamper og oppgaver i arrangementsutvalg, hovedsakelig med ansvar for sikkerhet under Møbelringen cup, Gjensidige cup, Veteran NM, landskamper og mye annet.
Svein var et sterkt og dyktig organisasjonsmenneske, og var medlem av valgkomiteen og som styremedlem i Hordaland håndballkrets. Med sin solide bakgrunn ble han på kretstinget til Hordaland Håndballkrets i 2000 ble valgt til formann og senere, i en fireårsperiode, var han nestleder i Regionstyret i Region Vest.
I de mange og ulike rollene Svein hadde, kunne man forvente kvalitet i arbeidet. Han var rivende dyktig, engasjert, alltid med godt humør og gjerne en god historie med på kjøpet.
Svein Brunvatne ble bisatt i en fin og minneverdig bisettelse i Stord kirke fredag 19 juni. Tilstede var familie, venner, tidligere kolleger og håndballvenner for å ta avskjed med et kjært og høyt respektert menneske.
På vegne av NHF Region Vest og tidligere ansatte; Takk for din uvurderlige innsats for håndballen!