Fredrikstad-trener Heine Eriksen (62) visste hva han gjorde da han hentet hjem June fra ni års håndballiv i Aarhus og Sønderjyske. Men det kan dansken forklare selv:
- Fredrikstad har tradisjonelt vært en klubb med mange unge spillere. Den trenden endret vi i år ved å hente inn noen rutinerte. En av dem er June, som kan bidra med mye erfaring i en forholdsvis ung tropp. Jeg vil si vi har lyktes - ikke over all forventning - for jeg visste hva jeg fikk etter å ha trent June i seks år i Aarhus.
Venstrekanten fra Oppsal har levert både på og utenfor banen, der hun er en humørspreder. Eriksen har ikke angret et sekund på at han hentet en 32-åring,
- June har vært en viktig bidragsyter med sin rutine fra store kamper i Danmark. Hun kommer med noe annet enn det hun ville ha gjort hvis hun bare hadde spilt i Norge. June har en annen inngangsvinkel, og det er en styrke for oss at hun kan påvirke de unge, mener Heine.
- Jo, det har vel gått greit så langt. Jeg har kommet til en liga hvor alle kan slå alle, og det er gøy.
- Du har også din egen oppfatning av hvordan kantspillere bør opptre?
- Vi skal ikke bare stå og vente på ballen, men være viktige for å holde bredden i spillet. Og så skal vi si fra til bakspillerne når vi er ledige og ikke ledige. Noen ganger får du ballen og andre ganger ikke, men vi skal også bidra til å skape rom for andre, klargjør June.
At Heine er trener i Fredrikstad Ballklubb var viktig for beslutningen om hjemreise.
- Det er deilig at han er så tydelig. Du er aldri i tvil om hva han mener. Og så er det rom for både seriøsitet og litt tull og fjas. Jeg får være meg selv, og da blir jeg en bedre håndballspiller og lagkamerat, sier June, som har humor som en av sine spesialiteter.
"Jeg er det morsomste mennesket jeg kjenner”, er en av dine uttalelser?
- Ja, jeg mener jeg har en god humor. Hva andre mener er noe annet. Jeg liker å lage litt show og jubler overdrevent mye. Men noen må ta den rollen også. Den kom vel litt under koronaen. Da var det ingen på tribunen. Noen måtte ta jobben med å lage litt lyd, forklarer June, som aldri har latteren langt unna.
- Men alvorlig talt, tetkamp i Elkjøp-ligaen?
- Det hadde vært gøy med medalje, men vi har fortsatt ikke møtt mange av de beste lagene. (Bare Sola, og da ble det tap 20-33). Men fortsetter vi å utvikle det vi er gode på og hever bunnivået, så kan vi være en utfordrer. Eller så kan vi ødelegge litt så andre ikke får medalje. Det er deilig å ha en finger med i spillet, mener vernepleieren, som også har en bachelor i anvendt psykologi og nå holder på med masteren.
- Hva er den største forskjellen ved å komme fra dansk til norsk håndball?
- Topplagene i Danmark er bedre. De vinner overlegent mot de norske hver gang. Men det er jevnere i toppen i Norge. Sånn sett er det morsommere, og ligaen har utviklet seg siden sist jeg var her. Jeg føler at jeg får noe ut av det og at jeg blir utfordret, sier June, som mener at det var på tide å si farvel til flæskesteg og komme hjem til venner og familie.
Heine Eriksen ble glad da han så tabellen etter åtte serierunder. Da lå bare Larvik foran, men har bena godt plantet på parketten.
- Tabellen er riktig bare to ganger; det er når alle lagene har møtt hverandre en gang og når alle har møtt hverandre to ganger. Vi er klar over at det er fem “hold” som er veldig sterke. Larvik, Sola, Storhamar, Molde og Tertnes er de fem store. Så får vi se om vi beveger oss inn i det selskapet, sier Eriksen.
- Hvilke fortrinn har Fredrikstad?
- I tillegg til June har også bakspiller Runa Sand (26 år, tilbake fra Molde) brakt erfaring inn i troppen. De to har bidratt til en mental tro på at vi kan vinne kamper, og det er en vanskelig øvelse og prosess. I tillegg har vi et lag som er i fysisk god form. Og så har vi fått inn to sterke keepere i Tora Tande-Elton og Vilde Tornes Finneide (snart tilbake etter hodeskade). Det er et av Norges sterkeste team, mener Heine, som også har 18-åringen Kristin Nagel Gravning i bakhånd.
Lørdag kommer Byåsen til plankebyen - laget som slo Fredrikstad ut av cupen.
- Byåsen er et lag jeg tror kan blande seg inn i tetkampen, spår Heine Jensen.
Arne Hole er tidligere sportsjournalist i Aftenposten. Han har mange års erfaring med å skrive om håndball og er nå tilknyttet handball.no som skribent.