I år skal NM i rullestolhåndball arrangeres for aller første gang. Rullestolhåndballen har hatt en positiv utvikling i Norge de siste årene, og i dag teller Norges Håndballforbund ni klubber med lag i rullestolhåndball.
- I takt med den positive utviklingen, har ønsket om et nasjonalt mesterskap blitt større og større. Derfor er vi glade for at vi snart skal samle lag fra hele landet til det som blir et historisk første NM, sier mangfold- og inkluderingsansvarlig Aina Anfinsen Westgaard.
Norgesmesterskapet arrangeres over to helger, med innledende spill og semifinaler i Follo 7.-8. november, og finalespill under Gjensidige Cup i Larvik 9. januar.
Følgende seks lag deltar i årets NM:
- Elverum
- Nordstrand
- Follo
- Fram Larvik
- Øyestad
- Mathopen
- De innledende kampene og semifinalene spilles i Stil Arena 7. og 8. november. Follo HK er teknisk arrangør for denne runden, i tett samarbeid med Norges Håndballforbund. De to beste lagene får plass i finalen, som skal spilles i Larvik 9. januar, sier Anfinsen Westgaard.
Finalen blir altså en del av Håndballguttas oppkjøringsturnering til VM, Gjensidige Cup. Lørdag 9. januar møter Nederland Brasil kl. 12.00, før det er tid for å kåre en vinner i NM i rullestolhåndball kl. 14.15. Deretter skal Håndballgutta i ilden mot Bahrain kl. 16.40.
- Finalistene vil få muligheten til å spille om NM-gullet foran et stort håndballpublikum i Jotron Arena. På den måten får vi en unik mulighet til å vise frem rullestolhåndballen og samtidig markere et viktig steg i utviklingen av norsk håndball. Ambisjonen er at mesterskapet skal bli et fast innslag i årene som kommer, sier Anfinsen Westgaard.
Alle kampene kan også sees digitalt. De innledende kampene og semifinalene sendes på MyGame, mens den historiske NM-finalen vises på TV 2 Play.
Kampoppsettet for de innledende rundene og semifinalene finner du her!