Mens Håndballjentene kjempet i Final4 i EHF EURO Cup, var Rekruttjentene i Tsjekkia for å spille en firenasjonersturnering i Cheb. Motstandere var A-landslagene til Tsjekkia, Slovenia og Polen.
Utfallet ble positivt for de norske jentene:
- Onsdag: Seier 38-30 over Tsjekkia
- Fredag: Seier 38-29 over Slovenia
- Søndag: Tap 28-30 for Polen, men det holdt likevel til å vinne turneringen
- Vi tar med oss mange gode erfaringer fra samlingen i Cheb, og tre nyttige kamper. Med kun én håndballtrening før den første kampen måtte vi være tydelige på hva vi ønsket å prioritere, sier Rekruttjentenes trener Axel Stefansson.
Spesielt i de to første oppgjørene, mot Tsjekkia og Slovenia, fungerte kontrings- og ankomstspillet godt, forklarer Stefansson.
- Vi scoret mange mål i denne fasen av spillet og fikk utnyttet tempoet og løpskraften i laget. Samtidig hadde vi relativt få tekniske feil i angrepsspillet, noe vi synes var positivt med tanke på den begrensede tiden vi hadde hatt sammen før kampene.
Han forklarer videre at det i angrepsspillet ble prioritert noen få angrepsoppstarter, og at de la særlig vekt på samhandlingen mellom bak- og linjespillerne.
- Vi ønsket også å spille med tempo og utnytte mulighetene i kontrings- og ankomstspillet. Defensivt jobbet vi først og fremst med struktur og samhandling i 6:0-forsvaret, med fokus på tydelige roller og en felles forståelse av hvordan vi ønsker å løse ulike situasjoner, sier Stefansson.
- En viktig lærdom fra samlingen er at spillerne raskt klarte å finne gode relasjoner og løse mange situasjoner sammen, til tross for begrenset treningstid. Dette er viktig når landslagene har veldig kort tid før kamper. Samtidig fikk vi gjennom tre internasjonale kamper mye nyttig informasjon om hvor de enkelte spillerne står i forhold til internasjonalt landslagsnivå, forklarer treneren.
Neste samling for Rekruttjentene er 19.-23. oktober i Skien. Da samles hjemlige spillere til en treningssamling.
- Det gir oss mulighet til å få mer treningstid sammen og til å jobbe videre med både individuelle ferdigheter, relasjoner mellom spillerne og strukturen i spillet vårt, sier Axel Stefansson.
I turneringen i Cheb ble Mia Svele Rekruttjentenes toppscorer både i kamp 1 (9 mål), i kamp 3 (6 mål) og sammenlagt.
Troppen som representerte Norge i Tsjekkia:
Olivia Lykke Nygaard, Ikast Håndbold
Mia Stensland, Storhamar Elite
Milla Haugerstuen Breen, Aker Topphåndball
Torine Hjelme Dalen, Molde Elite
Tina Abdula, Odense HåndboldMaja Magnussen, Nykøbing Falster Håndboldklub *
Kristin Loraas Eiriksson, Molde Elite
Mia Solberg Svele, Nykøbing Falster Håndboldklub
Maja Furu Sæteren, Larvik HKMarte Juuhl Svensson, Storhamar Elite *
Julie Hulleberg, CS Rapid Bucuresti
Sanne Løkka Hagen, Storhamar Elite
Ane Cecilie Høgseth, Storhamar Elite
Kaja Horst Haugseng, Sola HK
Tirill Mørch, Larvik HKMartha Barka, Sola HK *
Nora Isabell Husom Nordstrand, Storhamar Elite **
Nora Evelina Cecilia Rosenberg, Tertnes Håndball Elite **
Johanne Halseth Nypan, Molde Elite **
*Forfall
** Ny spiller inn

REKRUTTJENTENES TRENER: Axel Stefansson.