Kristian Bjørnsen
Foto: Bo Amstrup / Ritzau Scanpix / NTB

Drømmer om gull: - Jeg kunne ikke bedt om mer!

I helgen spiller Kristian Bjørnsen sine siste håndballkamper. Veteranen håper å avslutte med Final4-seier.

Denne helgen står det største troféet i klubbhåndball på spill. Skulle Aalborg gå hele veien i Köln, får Bjørnsen en avslutning han knapt kunne drømme om.

- Final4 er noe alle håndballspillere drømmer om. Jeg har fått oppleve det én gang tidligere, og det henger ekstremt høyt. Å ta gull i Champions League er det største man kan oppleve på klubbnivå, og hvis jeg hadde fått oppleve det i min siste kamp i karrieren... Jeg kunne ikke bedt om noe mer!

Det er tre måneder siden Kristian Bjørnsen annonserte at han legger opp etter sesongen. Etter å ha rundet av landslagskarrieren med VM på hjemmebane i 2025, endte han med 215 for Norge. Nå gjenstår en siste oppgave med klubblaget han har spilt for siden 2021.

Aalborg møter rekordholder Barca i semifinalen lørdag. Den spanske storklubben har løftet Champions League-trofeet 11 ganger og kvalifisert seg til finalespillet åtte år på rad.

Aalborg jakter sin første CL-tittel, men har deltatt i Final4 i 2021 og 2024.

Når det danske laget går på banen i semifinalen, er det med hele fem nordmenn i troppen: Kristian Bjørnsen, Sander Sagosen, Vetle Rønningen, Patrick Helland Anderson og Alexander Blonz.

Bjørnsen vet godt hva som venter.

- Jeg husker det bare som en ekstrem opplevelse. God stemning på tribunen, liv og leven fra vi kommer til vi drar, og masse folk man treffer både på og utenfor banen. Det er jo dette vi trener for hver dag – å kunne nå dette, selv om nåløyet er lite, sier Bjørnsen, som også var med da Aalborg spilte finale for to år siden.

I den andre semifinalen møter Tobias Grøndahl og Füchse Berlin sin arge rival og regjerende CL-mester SC Magdeburg med Christian O’Sullivan og Sebastian Barthold i troppen.

Hvordan skal dere ta gullet?

- Vi må prøve å treffe så godt som mulig på formen, uansett hvem vi møter, sier Bjørnsen.

Og formen har det vært lite å utsette på denne sesongen. Aalborg har stukket av med samtlige titler på dansk jord.

- Det har vært en helt fantastisk sesong frem til nå. Vi har vunnet alt i Danmark og nesten gått ubeseiret gjennom en hel sesong i hjemlig liga. I tillegg klarte vi å kvalifisere oss til Final4, som var et av de store målene. Vi kan ikke annet enn å si oss veldig fornøyde med denne sesongen.

Etter helgens finalespill er det altså slutt. Siddisen legger skoene på hylla.

- Jeg har gått og tenkt på det. Det kom aldri til et punkt hvor jeg var sånn: «Nå bestemmer jeg meg», men jeg visste at den avgjørelsen måtte tas en dag der fremme. Og nå er timingen god for familien min og meg, forklarer han.

- Jeg har vært med i mange år og vært heldig som har fått oppleve ekstremt mye både med klubb og landslag. Nå vokser ungene mine opp og det er flere ting jeg ønsker å følge de opp på. Det hjalp meg med å ta beslutningen. Samtidig føler jeg at timingen aldri blir helt rett. Jeg har det fortsatt veldig gøy med håndball, og jeg elsker å komme på trening, treffe lagkamerater og få være med i den garderobekulturen vi har her. Den kommer jeg til å savne.

Den solide kantspilleren erkjenner at tankene melder seg oftere nå som avslutningen nærmer seg.

- Jeg har ikke tenkt så mye på det siden jeg gikk ut med det, men de siste dagene har jeg ligget litt på kveldene og tenkt på hvordan det kommer til å bli. Om det blir hardt å gå inn i en «vanlig» jobb. Jeg er litt delt; jeg gleder meg litt og jeg gruer meg litt. Det er vanskelig å si hva som tar størst plass.

Etter sommeren går flyttelasset til Bergen.

- Jeg skal jobbe som skolelærer og håndballtrener på Metis Toppidrett. Det er nylig landet og signert, så det er gøy å ha det på plass, sier han.

Kantspilleren mener selv at erfaringen med mennesker blir han største styrke i den nye jobben som idrettslærer.

Jeg har truffet ekstremt mange forskjellige individer i løpet av mange år på og utenfor håndballbanen. Det er en erfaring jeg tror jeg kan få god bruk for.

Slik sendes kampene:

Semifinaler, lørdag

Kl. 15.00 Magdeburg - Füchse Berlin (V Sport 2)
Kl. 18.00 Aalborg - Barcelona Handbol (V Sport 1)

Finaler, søndag

Kl. 15.00 Bronsefinale (V Sport2)
Kl. 18.00 Finale (V Sport1)

Kampene kan også sees på TV 2 Play og Viaplay.