Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

20260421 Randi Gustad + Zaineb.jpg
Foto: Benedicte Watne Olsen/NHF

Fornøyd med momsregel: Gledelig for håndballen

Momskompensasjon blir nå en lovmessig rettighet - noe som gir økt forutsigbarhet for norske idrettslag.

At momskompensasjonen skal regelstyres for idretten og frivilligheten, ble vedtatt av stortingsflertallet tirsdag.

- Dette er en gledens dag for norsk idrett og for hele frivilligheten. I nesten 20 år har vi kjempet for at momskompensasjonsordningen skal bli regelstyrt. I dag skrev Stortinget historie da de vedtok ordningen, som vil gjøre hverdagen enklere for titusenvis av frivillige i hele landet, uttalte idrettspresident Zaineb Al-Samarai i en artikkel på Norges Idrettsforbunds nettsted.

Norges Håndballforbund applauderer også:

- Dette er veldig gledelig for norsk idrett og frivillighet, og for oss i norsk håndball, sier håndballpresident Randi Gustad.

- Jeg vil gi ros til både politikere og idrettsledere - fra NIF, fra Norges Håndballforbund og andre instanser - som har jobbet godt over tid for å gjøre momskompensasjonsordningen mer forutsigbar, sier Gustad.

- For norsk håndball og resten av idretten betyr dette bedre forutsigbarhet når nye haller og anlegg skal planlegges og bygges. Selv om ordningen i praksis har blitt fulgt opp og levert på de seneste årene, gir et regelstyrt system en helt annen trygghet. Når klubbene vet at momskompensasjonen ligger fast, blir terskelen lavere for å sette i gang prosjekter som gir flere barn og unge tilgang til aktivitet og gode møteplasser, sier nasjonal leder for bærekraft og anlegg i Norges Håndballforbund, Julie Indstad Hole.