Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Mario Matic
En tøff dag på parketten for Elverum
Foto: Damon Tsiaprazis

Elverum med tungt tap i Danmark

Etter en jevn førsteomgang, fikk Elverum trøbbel med Skandeborg AGF Håndbold og tapte til slutt 25-32.

Som med alle kamper i hovedrunden i EHF European League, var denne absolutt viktig. Etter en forrykende hjemmekamp mot Fraikin Granollers forrige uke, møtte Elverum Skanderborg AGF Håndbold (SAH) i Aarhus i den andre hovedrundekampen sin. SAH på sin side slo FC Porto borte med fem mål i forrige uke.

Kampen startet roligere enn i forrige runde, og Elverum åpnet best. Det tok fem minutter før SAH scoret sitt første mål – da ledet Elverum 3–1. Danskene svarte raskt og utlignet til 3–3, og først etter et kvarter tok hjemmelaget ledelsen for første gang (5–4). Innledningen bar preg av to solide forsvar, og målene lot vente på seg.

Elverum skapte sjanser, men to stolpetreff og flere redninger gjorde at de ble stående på fire mål. Samtidig utnyttet SAH sine muligheter og gikk opp i 8–4 etter 18 minutter. 

Etter en timeout av Børge Lund fikk Elverum bedre flyt i spillet sitt og det så ut som ting var i ferd med å løsne. Så, rundt det 23.minuttet, etter en hendelse da Elverum stod i forsvar, fikk Kristian Stranden Jakobsen direkte rødt kort og måtte forlate banen. Samtidig endret energien i kampen seg og det ble både fartsfylt og høy temperatur. På slutten av omgangen bremset det litt opp for begge lag, men Elverum hentet inn ett mål til og til pause ledet hjemmelaget SAH 14-12.

SAHs forsvar var ikke mindre tøft etter pausen, men det var ikke dermed sagt at hjemmelaget kunne seile gjennom Elverums forsvar heller. Etter fem minutter spilt i den andre omgangen var stillingen 17-14 til SAH, som ikke på noen måtte hadde ristet av seg Elverum. Nok en gang skulle det deles ut et rødt kort, denne gangen etter 35.minutter og mot SAHs Kristian Bach Bonefeld, for nesten nøyaktig samme forseelse. Elverum pustet SAH i nakken og mens det var raust med utvisninger til begge lag, holdt Elverum seg to og tre mål bak.

Problemet var at hver gang Elverum nærmet seg, svarte SAH umiddelbart. Med tolv minutter igjen var stillingen 24–21. Da SAH økte til 27–22 etter 52 minutter, begynte det å se tungt ut. Elverum slet mot et aggressivt hjemmelag og fikk aldri det nødvendige trykket i angrep. Mot slutten handlet det mest om å begrense tapet.

Kampen endte 32–25 til SAH. Elverum ligger dermed på andreplass i hovedrundegruppe II før returoppgjøret i Terningen Arena tirsdag 3. mars kl. 18.45.

KAMPFAKTA

EHF European League Herrer, hovedrunde 
Skanderborg AGF Håndbold (SAH) – Elverum (14-12) 32-25
Djurslands Bank Arena, Danmark
Toppscorer SAH: 
Emil Buhl Lærke – 10 mål
Toppscorer Elverum
: Kevin Gulliksen – 6 mål
Utvisninger:
SAH 5x2min, Elverum 5x2min

Se fullstendig kamprapport her
Les om norske lag i E-cup
Les mer om EHF European League