Skal dømme EM-semifinale
Lars Jørum og Håvard Kleven er oppnevnt til dommere i fredagens semifinale mellom Island og Danmark.
Dommerne mottok nyheten torsdag ettermiddag.
- Vi ønsker å bevise for oss selv og alle andre at nominasjonen var riktig, forteller Kleven og Jørum fra Herning.
- Vi hadde et mål om å nå finalehelga, så det er jo nådd nå, men vi har jo alltid et overhengende mål om å prestere godt. Så nå gjelder det å prestere i den siste kampen, forteller det rutinerte dommerparet.
Ett drøyt år har gått siden Jørum og Kleven dømte VM-kvartfinale i Unity Arena. De har dømt så å si alt innenfor internasjonal håndball de siste årene. OL, VM, EM, Final4 og Klubb-VM har det blitt siden 2023.
Dette blir det deres første EM-semifinale i deres fjerde EM.
For dommerparets del startet EM i Unity Arena med kampen mellom Sveits og Slovenia, før de dro til Sverige for å dømme det som ble Italias første EM-seier i kampen mot Polen. Så fulgte oppgjøret mellom Island og Sverige, før de dømte det avgjørende oppgjøret mellom Ungarn og Kroatia onsdag kveld.
- Vi har fått gode tilbakemeldinger hele veien, men det er jo alltid spennende inn mot de siste kampene.
Ca. 15 000 dansker og noen islendinger venter dommerparet kl. 20.30 i Boxen i kveld.
Dommersjef i Norges Håndballforbund, Espen Modahl, er godt fornøyd med nominasjonen.
- Utrolig gøy for Lars og Håvard med nominasjonen. Det er godt jobbet, og vi ønsker dem lykke til i kveld!
Kampen kan sees på TV3 og Viaplay.
Les mer om EM her.