Rekruttgutta måtte se seg slått av Sverige
De norske gutta kjempet godt, men Sverige holdt fast på ledelsen gjennom hele kampen og vant 34-30.
Denne helgen er Rekruttgutta på samling i Sverige hvor de skal møte det svenske ligalandslaget til to treningskamper. Før samlingen ble det kjent at Rekruttgutta skulle endre strategien sin og at Rekruttlandslaget nå i utgangspunktet vil være forbeholdt spillere i aldersgruppen 20-23 år. Landslagstrener Jonas Wille sa tidligere i oktober at intensjonen med endringen er å gi unge spillere en ekstra arena hvor de kan få internasjonal erfaring etter at yngrelandslags-løpet er over.
Fredag kveld gikk det første møtet i Eskiltuna i Sverige. Eirik Kulvedrøsten Soløst satte Norges tre første scoringer og Rekruttgutta spilte jevnt med Sverige til 3-3, hvor Sverige deretter tok ledelsen og økte til 5-3. Utover i omgangen kom Norge til utligning og overtok ledelsen, men Sverige svarte raskt og tok tilbake ledelsen.
Inn i omgangens siste ti minutter kom Sverige foran med tre mål og økte deretter til en firemålsledelse. De norske gutta kjempet mot slutten og i målet stod Henrik Ibsen godt, men Sverige rakk å få inn en siste scoring før pause og beholdt firemålsledelsen. Etter halvspilt kamp stod det 18-14.
Etter pausen åpnet Norge med å reduserte de gulkledde sin ledelse til tre mål. Utover i omgangen kom de norske gutta nære, men hjemmelaget dro igjen ifra. Like før halvspilt omgang hadde de svenske gutta økt ledelsen til 26-20.
Sverige kom deretter syv mål foran, men gjestene lot ikke Sverige beholde den ledelsen. Henrik Ibsen og det norske forsvaret gjorde det vanskelig for det svenske angrepet utover i omgangen, samtidig som de kom hakket nærmere med tre reduseringer motsatt vei.
Rekruttgutta kom fire mål bak, men ikke lenger. Det endte med tap 34-20 i den første kampen mot Sverige.
Lørdag skal Rekruttgutta igjen møte Sveriges ligalandslag. Den kampen spilles 19:30 og kan sees på handbollplay.se.
KAMPFAKTA
Rekruttgutta, treningskamp
Sverige – Norge 34-30 (18-14)
Volvo CE Arena, Eskiltuna, Sverige
405 tilskuere
Toppscorer Norge: Eirik Kulvedrøsten Soløst – 9 mål
Toppscorer Sverige: Kaster Palmar og Oskar Joelsson – 6 mål
Utvisninger: Norge 2x2min, Sverige 1x2 min