
Stolte av bærekraftig samarbeid
Hvert år kaster nordmenn 450 000 tonn mat. Det ønsker Matsentralen og Norges Håndballforbund å gjøre noe med.
Markedsføring: Matsentralen er bærekraftspartner av NHF.
Matsentralen redder mat som ellers ville blitt kastet, og omfordeler den til ideelle organisasjoner som gir maten videre til mennesker i en krevende livssituasjon. I 2024 signerte Norges Håndballforbund (NHF) og Matsentralen avtalen som betød at organisasjonen ble offisiell bærekraftspartner av NHF.
Samme år omfordelte organisasjonen mat tilsvarende 10,2 millioner måltider. Norges Håndballforbunds langvarige samarbeidspartner REMA 1000 er blant de største giverne av overskuddsmat til Matsentralen, og bidro i 2024 med over 1,8 millioner måltider. Jobben mot matsvinn er en felles kamp.
- Det gjør inntrykk å se omfanget og betydningen av det Matsentralen gjør. Arbeidet deres er konkret, målrettet og meningsfullt - og det minner oss på hvor viktig det er å bruke vår egen posisjon og vårt nettverk til å bidra. Her finnes det et stort potensial for videre samarbeid, sier generalsekretær Erik Langerud, som sammen med NHFs ledergruppe besøkte Matsentralen på Ensjø i Oslo i juni.
Mange felles mål
Omvisningen ga et godt innblikk i det viktige arbeidet Matsentralen gjør hver eneste dag, med å redusere matsvinn og støtte ideelle organisasjoner i deres innsats mot fattigdom.
Under besøket fremhevet også Matsentralen verdien av relasjonen med NHF:
- Vi er veldig stolte over å vise frem arbeidet vårt, og glade for at hele ledergruppa til NHF tok turen. Det viser hvor engasjert og dedikert forbundet er til samarbeidet vi har, og til å være med på løfte frem og synliggjøre samfunnsoppdraget til matsentralene. Dessuten, når vi vet at én av to som står i matkø i dag er barnefamilier, betyr det også at vi jobber med mange av de samme menneskene, med de samme målene: Bidra til inkludering og samhold, og motvirke utenforskap, sier Silje-Maria Markussen, kommunikasjonssjef i Matsentralen Norge.
Økende behov
Tallene Matsentralen presenterte, viser tydelig hvor viktig arbeidet deres er og hvor stort behovet er:
- I august 2023 oppga 8 prosent av befolkningen at de droppet måltider grunnet økonomi
- Andelen norske husholdninger som utgjør målgruppen for mathjelp har økt fra 7 prosent til 17 prosent, og over 100 000 barn er berørt
- 7 av 10 organisasjoner kunne delt ut mer mat, hvis de hadde fått tilgang
- Det kastes 450 000 tonn mat i Norge hvert år. Dette er nok til å dekke tre måltider om dagen for fem millioner mennesker i 90 dager
Samtidig som behovet øker, redder Matsentralen overskuddsmat fra produsenter, grossister og pakkerier. Dette er mat som er fullt brukbar, men ikke når frem i tide, har «feil» form, eller faller utenfor standard sortiment.
Artikkelen fortsetter under bildet.
NHFs ledergruppe på besøk hos Matsentralen.
- Vi er stolte av å få samarbeide med Matsentralen. De viser hvordan sosialt ansvar og miljøhensyn kan forenes på en måte som skaper reell forskjell i samfunnet. Vi ønsker å bidra til at enda flere får øynene opp for den viktige samfunnsrollen de spiller, fremhever Julie Indstad Hole, nasjonal leder for anlegg og bærekraft i NHF.
Takker for tilliten
Partnerskapet mellom Norges Håndballforbund og Matsentralen bygger på felles verdier, og ønsket om å bidra til noe som har betydning langt utover egen organisasjon.
- Vi er veldig stolte over å være en av Norges Håndballforbunds bærekraftspartnere, og ser frem til å samarbeide tett fremover, sier Silje-Maria Markussen, kommunikasjonssjef i Matsentralen Norge.
- Dette besøket har gitt oss ny innsikt og enda større motivasjon for å videreutvikle samarbeidet. Vi takker Matsentralen varmt for tilliten og for at vi fikk komme tett på, og ser frem til å bidra der vi kan, avslutter generalsekretær Erik Langerud.