Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).

Trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

20250709 HUN - NOR.jpg
Foto: © 2025 Jure Erzen / kolektiff

Beachgutta med knepent tap mot Spania

Norge var jevnspilte med Spania i sin første hovedrundekamp, men Spanjolene var sterkest i shoot-out.

Etter to seire og ett tap for Beachgutta i gruppespillet var det klart for hovedrunden i EM i Tyrkia. Norge er i gruppe B, og skal møte Spania, Frankrike og Sverige, hvor førstnevnte stod for tur onsdag kveld.

Norge fikk en god start i i deres andre kamp for dagen. Norges målvakt, Christian Morillo Lyngbø vartet opp med gode redninger i åpningsminuttene, og fikk god hjelp av forsvarsspillerne. I andre enden av banen var gutta sikre foran mål, og ledet dermed 14-8 etter fem minutter.

To minutter etter hadde Spania overtatt ledelsen, og la press på det norske laget som slet med å omsette sjansene sine til mål. Spanjolene var best mot slutten av settet, og vant det 23-20.

20250709 HUN - NOR 2.jpg

I andre sett var det nok en gang de norske gutta som kom best i gang. Andre sett var preget av høyt tempo og masse trøkk, med Norge i en knapp ledelse med fem minutter igjen.

Kjetil Åndal var sentral i Beachguttas angrepsspill, og stod for flere viktige poeng. Lagene fulgte hverandre tett, men det var Norge som var best i de avgjørende minuttene, og vant andre sett 31-24.

I shoot-out åpnet Spania med en to-poenger, mens Norge bommet på sitt første skudd. Spanjolene var feilfri i shoot-out, mens Norge avsluttet med en bom. Spania gikk dermed seirende ut av kampen.

Neste kamp for Beachgutta er i morgen, torsdag, kl. 19.00 mot Frankrike, før hovedrunden avsluttes mot Sverige, fredag kl. 09.30. Kampene ser du på Viaplay.

Kampfakta
EM i Beachhåndball – hovedrunde
Alanya, Tyrkia
Spania – Norge 2-1 (23-20, 24-31, 9-6)
Norges toppscorere:
 Kjetil Åndal - 24 poeng
Spanias toppscorer: Daniel Serrano Rodriguez - 24 poeng

Mesterskapets hjemmeside
Mer om Beachgutta